Postovani,
Imam 21 godinu i trpim psihicko nasilje od svog bivseg decka. On je po našem raskidu veze poceo da mi po raznim ljudima porucuje da ce mi se osvetiti za raskid. Htela sam da prijavim ovaj slucaj ali sam shvatila da ja nemam dokaz u smislu neke poruke koje mi je napisao. Kada me u prolazu sretne, posto zivimo u istom kraju, on mi preti. Kada sam rekla prijateljima rekli su mi da je to sve tesko dokazivo ako nemam konkretan dokaz. Para za advokata nemam jer zivim samo od svoje plate od 37.000 dinara, a cula sam da su advokati enormno skupi. Ako bih tuzila bivseg decka da li znaci da bih imala besplatnu pomoc vasih advokata
1 Odgovor
Poštovana, primili smo Vaše pitanje.
Hvala Vam na postavljenom pitanju.
Svaki vid nasilja je neophodno prijaviti najbližoj policijskoj stanici u Vašem mestu (prilikom prijavljivanja potrebno je opisati čin nasilja bez obzira što nemate pisanih dokaza), kako bi se prema mogućem učiniocu nasilja izrekle hitne mere zabrane prilaska i komunikacije. Prilikom prijave nasilja policiji nemate nikakvih troškova.
Prema Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici Vaš bivši emotivni partner smatra se članom porodice, te prema istom, kao mogućem učiniocu nasilja u porodici, policija može izreći gore pomenutu hitnu meru.
Ove mere koje izriče policija traju 48 h, te se iste od strane Suda mogu produžiti na još maksimalno 30 dana.
Dalju zaštitu, možete ostvariti u sudskom postupku podnošenjem tužbe, te je neophodno da se obratite službi besplatne pravne pomoći u Vašem mestu.
Kako se bivši emotivni partner smatra članom porodice prema Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici i Porodičnom zakonu vi kao žrtva nasilja u porodici imate pravo na ostavrivanje besplatne pravne pomoći.
Potrebno je da u jedinici lokalne samouprave u Vašem mestu podnesete zahtev (popuniti obrazac koji će Vam dati), te će se Rešenjem odlučiti o Vašem pravu u kratkom roku. Koji vid besplatne pravne pomoći ćete ostavriti zavisi od konkretnog slučaja. Rešenjem se utvrđuje pravo na besplatnu pravnu pomoć kao i vrsta pravne pomoći koju ćete dobiti (pisanje tužbe i drugih podnesaka, zastupanje od starne advokata). Ne dobijaju se uvek svi vidovi pravne pomoći. Nekada će Vam u odeljenju službe bespaltne pravne pomoći samo sastaviti tužbu, žalbu, prijavu ili neki drugi podnesak bez dodeljivanja punomoćnika iz reda advokata, što zavisi od procene organa uprave.
Ovim Vas upućujemo na link https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/pomoc-po-gradovima/ na kojem možete pronaći kontakt službe besplatne pravne pomoći u jedinici lokalne samouprave u kojoj imate prebivalište ili boravište, te kontaktiranjem službe dobićete najsveobuhvatnije informacije.
Sva pitanja u vezi sa podnošenjem zahteva za odobravanje besplatne pravne pomoći, kao i primer popunjenog zahteva možete pronaći na sledećim linkovima: https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/knowledgebase/obrazac-zahteva-za-odobravanje-besplatne-pravne-pomoci/
i https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/najcesca-pitanja/ .
U Srbiji postoji veliki broj specijalizovanih ženskih udruženja, te ako osećate potrebu za emotivnom podrškom tokom sudskog procesa slobodno se obratite za psihološko-socijalnu podršku nekoj od ženskih organizacija koje možete pronaći na sledećem linku https://www.zeneprotivnasilja.net/
Srdačni pozdravi!
Napomena:
Ovaj odgovor sadrži opšte informacije. Sve bliže opšte pravne informacije, pravni savet ili pravnu pomoć možete dobiti obraćanjem službi pravne pomoći u lokalnoj samoupravi u svom mestu.