Da li i žrtve trgovine ljudima i ljudskim organima imaju prava na vašu pravnu pomoć?
1 Odgovor
Poštovani, primili smo Vaše pitanje.
Hvala vam na postavljenom pitanju.
Članom 4 Zakona o pružanju besplatne pravne pomoći predviđeno je da: Besplatna pravna pomoć može da se pruži državljaninu Republike Srbije, licu bez državljanstva, stranom državljaninu sa stalnim nastanjenjem u Republici Srbiji i drugom licu koje ima pravo na besplatnu pravnu pomoć prema drugom zakonu ili potvrđenom međunarodnom ugovoru, i to ako:
1) ispunjava uslove da bude korisnik prava na novčanu socijalnu pomoć saglasno zakonu kojim se uređuje socijalna zaštita ili korisnik prava na dečiji dodatak saglasno zakonu kojim se uređuje finansijska podrška porodici sa decom, kao i članovima njegove porodice odnosno zajedničkog domaćinstva, čiji je krug određen ovim zakonima;
2) ne ispunjava uslove da bude korisnik prava na novčanu socijalnu pomoć ili na dečiji dodatak, ali bi zbog plaćanja pravne pomoći iz sopstvenih prihoda u konkretnoj pravnoj stvari ispunilo uslove da postane korisnik prava na novčanu socijalnu pomoć ili na dečiji dodatak.
Članom porodice, odnosno zajedničkog domaćinstva lica iz stava 1. ovog člana ne smatra se lice protiv kojeg tražilac besplatne pravne pomoći pokreće postupak zaštite od nasilja u porodici ili drugi postupak zaštite. Prihodi i imovina lica protiv kojeg se pokreće postupak zaštite ne utiču na pravo tražioca da ostvari pravo na besplatnu pravnu pomoć, ako on ispunjava uslove propisane stavom 1. ovog člana.
Državljaninu Republike Srbije, licu bez državljanstva, stranom državljaninu sa stalnim nastanjenjem u Republici Srbiji i drugom licu koje ima pravo na besplatnu pravnu pomoć prema drugom zakonu ili potvrđenom međunarodnom ugovoru besplatna pravna pomoć može da se pruži i ako je reč o:
1) detetu o čijem se pravu, obavezi ili interesu zasnovanom na zakonu odlučuje u postupku pred sudom, drugim državnim organom odnosno organom javne vlasti;
2) licu prema kome se izvršava mera bezbednosti obaveznog psihijatrijskog lečenja i čuvanja u zdravstvenoj ustanovi ili zaštitna mera obaveznog psihijatrijskog lečenja;
3) licu prema kome se vodi postupak delimičnog ili potpunog lišenja ili vraćanja poslovne sposobnosti;
4) licu koje ostvaruje pravnu zaštitu od nasilja u porodici;
*5) licu koje ostvaruje pravnu zaštitu od torture, nečovečnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja ili trgovine ljudima;
6) licu koje traži azil u Republici Srbiji;
7) izbeglici, licu pod supsidijarnom zaštitom ili interno raseljenom licu;*
Dakle, u skladu sa vašim pitanjem besplatna pravna pomoć se u Republici Srbiji pruža licima koja ostvaruju pravnu zaštitu po osnovu žrtava trgovine ljudima.
Sva pitanja u vezi podnošenja zahteva za odobravanje besplatne pravne pomoći možete pronađi na sledećem linku: https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/najcesca-pitanja/ .
Ovim Vam pre svega dostavljamo link http://www.atina.org.rs/ – udruženja građana za borbu protiv trgovine ljudima i svih oblika rodno zasnovanog nasilja “Atina”, kao i kontakte: Dežurni telefon: +381 61 63 84 071, E-mail: office@atina.org.rs, Facebook: NGOAtina, Twitter: @atinango, Skype: ngo.atina, putem kojih se možete javiti i zatražiti pomoć.
Nevladina organizacija Astra se takođe bavi zaštitom žrtava trgovine ljudima, za šta Vas ohrabrujemo da im se obratite i posetite sledeći link: https://astra.rs/trgovina-ljudima-u-srbiji/ .
Takođe, Republika Srbija se aktivno bavi zaštitom žrtava trgovine ljudima tako da je pri Ministarstvu Vlade Republike Srbij formiran poseban Centar za zaštitu žrtva trgovine ljudima pa Vas radi boljeg informisanja, kao za eventualnu psihološko-socijalnu podršku ohrabrujemo da im se obratite i posetite sledeći link: https://centarzztlj.rs/ .
Ukoliko Vam je potrebna druga vrsta pomoći u Republici Srbiji postoje prihvatni centri za migrante:
http://migrantserbia.org/adrese-prihvatnih-centara/
Upućujemo Vas takođe na neki od korisnih linkova:
- www.unhcr.rs
- www.minrzs.gov.rs
- www.mup.gov.rs
- www.hcit.rs
- www.airecentre.org
- www.drc.dk
- www.frontex.europa.eu
- www.un.org
- www.echr.coe.int
- www.helsinki.hu
- www.grupa484.org.rs
- www.apc-cza.org
- www.azil.com.hr
- www.kirs.gov.rs
- www.eda.admin.ch
- www.ecre.org
U Srbiji postoji veliki broj specijalizovanih ženskih udruženja, te ako osećate potrebu za emotivnom podrškom tokom sudskog procesa slobodno se obratite za psihološko-socijalnu podršku nekoj od ženskih organizacija koje možete pronaći na sledećem linku https://www.zeneprotivnasilja.net/
Srdačni pozdravi!
Napomena:
Ovaj odgovor sadrži opšte informacije. Sve bliže opšte pravne informacije, pravni savet ili pravnu pomoć možete dobiti obraćanjem službi pravne pomoći u lokalnoj samoupravi u svom mestu https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/pomoc-po-gradovima/