Moj bivši partner je bio osuđen sa merom lečenja, iskreno i ne znam kako su ga pustili, jer je reč o ozbiljno bolesnom i nasilnom čoveku. Saznala sam da je izašao i da se raspituje o meni, a mera zabrane prilaska važi 3 godine od njegovog izlaska iz zatvora. Ja sam promenila sredinu, ali se ipak bojim da me moze naći. Sad imam bebu i nikako ne bih volela da dođem u kontakt s njim. Možete li mi dati savet, šta da radim, da li će se nešto promeniti ako ga prijavim ili ćemo tada ipak morati da se suočimo? Hvala
1 Odgovor
Poštovani, pre svega hvala Vam na postavljenom pitanju.
Obzirom da je na snazi mera bezbednosti – zabrane prilaska sa oštećenoj, ukoliko dođe do bilo kakvog uznemiravanja, odmah prijavite policiji.
Takođe je moguće tražiti mere zaštite u parničnom postupku shodno odredbama Porodičnog zakona , a koje bi se odnosile na zabranu uznemiravanja što može u Vašem slučaju biti sveobuhvatnije, jer se njima zabranjuje se bilo kakvo obraćanje Vama lično ili preko drugih lica. Obzirom da nemamo dovoljno informacija i da ne znamo sadržinu važeće mere bezbednosti, preporučujemo da se obratite službi za pružanje besplatne pravmne pomoći u Vašoj lokalnoj samoupravi.
Kao žrtva nasilja imate pravo na besplatnu pravnu pomoć gde bi Vam sastavili tužbu.
Kako nemamo dovoljno informacija o Vašem slučaju ovim putem Vas upućujemo na link https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/pomoc-po-gradovima/ na kojem možete pronaći kontakt službe besplatne pravne pomoći u jedinici lokalne samouprave u kojoj imate prebivalište ili boravište ili najbliže službe besplatne pravne pomoći (ili službe na kojem području dete ima prijavljeno prebivalište, ili se vodi sudski postupak), te kontaktiranjem službe dobićete najsveobuhvatnije informacije o rešavanju Vašeg problema. Kontaktiranjem službe, možete zakazati sastanak sa službenikom koji će Vas poučiti o Vašim pravima.
Sva pitanja u vezi sa podnošenjem zahteva za odobravanje besplatne pravne pomoći, kao i primer popunjenog zahteva možete pronaći na sledećim linkovima: https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/knowledgebase/obrazac-zahteva-za-odobravanje-besplatne-pravne-pomoci/
i https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/najcesca-pitanja/ .
U Srbiji postoji veliki broj specijalizovanih ženskih udruženja, te ako osećate potrebu za emotivnom podrškom slobodno se možete obratiti za psihološko-socijalnu podršku nekoj od ženskih organizacija koje možete pronaći na linku https://www.zeneprotivnasilja.net/ .
Nakon što kliknete na ovaj link, na prvoj strani sajta videćete mapu nevladinih organizacija koje pružaju besplatnu, individualnu podršku ženama koje su preživele nasilje. Jednim klikom na željeni grad pojaviće se kontakt telefoni organizacija kojima možete da se obratite.
Srdačni pozdravi!
Napomena:
Ovaj odgovor sadrži opšte informacije. Sve bliže opšte pravne informacije, pravni savet ili pravnu pomoć možete dobiti obraćanjem službi pravne pomoći u lokalnoj samoupravi u svom mestu.