Moje dete je peti razred i već četiri godine trpi nasilje od strane drugova iz razreda, a daleko od toga da je jedina žrtva. Nasilnici su dvojica dečaka, kojima se povremeno pridružuju druga dvojica dečaka. Jedan od decaka-nasilnika je kolovođa, dok ga ostali oponašaju. Zlostavljanje je započelo uvredama i ismevanjem da bi vremenom preslo u fizičko nasilje, krajem preprošle godine, kad je dete uganulo ruku kad je palo jer su ga gurnuli i sapleli. U poslednje vreme, fizičko nasilje znatno eskalira i kao roditelji smo počeli da strepimo za detetov život. Majka kolovođe podržava svoje dete u nasilju i verbalno zlostavlja majke cija su deca žrtve, a pritom, naravno, ne dozvoljava da se to dete premesti u adekvatnu popravnu ustanovu, iako škola jeste ulagala napore da se to učini.
Sada se dogodio još jedan incident, gde nastavnik nije blagovremeno odreagovao, a tom prilikom se otkrilo da pomenuto zlostavljanje ima mnogo šire razmere nego što je dete smelo da nam prizna, iz straha od pojačanog nasilja. Do sada smo svako nasilje uredno prijavljivali školi i bili uveravani da škola čini sve što može. Međutim, u rešavanju problema nije bilo nikakvog pomaka, pa smo sada prvi put nasilje prijavili policiji. Bili smo zatečeni kad smo saznali da škola nikada nije prijavila slučaj policiji, pa čak ni kad je u pitanju bilo uganuće ruke. Pritom, skola nije iscrpla sve opcije koje su joj na raspolaganju, a primetili smo da je bilo pokušaja od strane škole da se poslednji incident ublaži i prikaže u drugačijem svetlu. Takođe, škola nas trenutno obeshrabruje u pokušaju da svoje dete prebacimo u drugu školu i na taj način ga zaštitimo.
U ovom trenutku smatramo da nemamo adekvatnu pomoć škole, pa vas molimo za savet, šta kao roditelji možemo da učinimo za svoje dete?
1 Odgovor
Poštovana,
Hvala Vam na postavljenom pitanju.
Svako nasilje treba prijaviti nadležnim ustanovama. U konkretnom slučaju, ukoliko Vaš sin trpi nasilje ,može se obratiti školskom policajcu , članu tima za sprečavanje nasilja, razrednom starešini ili školskom psihologu/pedagogu. Svi navedeni su u obavezi da prijave i procesuiraju svaku sumnju na učinjeno nasilje. Važno je o problemu govoriti kako bi se realno sagledao i kako bi se blagovremeno reagovalo. Ukoliko sumnjate u bezbednost svog deteta u školi, obavezno potražite pomoć.
Tim za nasilje ima svaka škola i uključuje se kada postoji sumnja da se radi o drugom ili trećem nivou vršnjačkog nasilja ,izrađuje operativni plan zaštite za učenika ( aktivnosti pojačanog vaspitnog rada sa učenikom) i sarađuje sa drugim uključenim institucijama (policija, centar za socijalni rad i dr.)
Odrdbom čl. 4 Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći propisani su uslovi pod kojima imate pravo na besplatnu pravnu pomoć, te Vas upućujemo da posetite navedeni Zakon.
Prema Zakonu o bpp dete o čijim pravima se raspravlja pred Sudom ima pravno na besplatnu pravnu pomoć.
Vaše dete kao maloletnik imaće pravo i na punomoćnika po službenoj u krivičnom postupku ukoliko se isti bude vodio.
Dalje Vas upućujemo na link https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/pomoc-po-gradovima/ na kojem možete pronaći kontakt službe besplatne pravne pomoći u jedinici lokalne samouprave u kojoj imate prebivalište ili boravište, te kontaktiranjem službe dobićete najsveobuhvatnije informacije o tome koje sve sudske postupke je potrebno pokrenuti.
U Srbiji postoji veliki broj specijalizovanih ženskih udruženja, te ako osećate potrebu za emotivnom podrškom slobodno se možete obratiti za psihološko-socijalnu podršku nekoj od ženskih organizacija koje možete pronaći na sledećem linku https://www.zeneprotivnasilja.net/
Srdačni pozdravi!
Napomena:
Ovaj odgovor sadrži opšte informacije. Sve bliže opšte pravne informacije, pravni savet ili pravnu pomoć možete dobiti obraćanjem službi pravne pomoći u lokalnoj samoupravi u svom mestu.