Poštovani, moje probleme nikako da rešim te želim bar pokušati. Razvedena sam i majka troje dece. Papirološki je sve rešeno. Ja sam buvšeg supruga čak i tužila za vršenje psihičkog i ekonomskog nasilja prema meni. U jednom od sudskih postupaka sud me je obavezao da snosim troškove postupka, što smatram da nije pravično, jer ja sa decom stanujem kao podstanar. Uložila sam žalbu ali nije usvojena.
U toku je postupak oko podele imovine i tamo je navedeno da donesemo sve sto imamo kao dokaz o imovini koju posedujemo. Jedan deo novca je on uložio od nasledstva ali nikad to nije prikazao kroz papire sve drugo sam ja opremila putem kredita i pomoći mojih roditelja i sestara. Sta je moj najveci adut da iznesem a da ne budem ponovo ponižena samo zato sto sam žena? Ja račune nemam pošto je sve bilo pre dosta godina al svakako da nikada nisam lagala niti imam razlog za to. Meni ništa ne treba a kako da osiguram bar decu da oni mogu dobiti ono što sam ja mukom stvorila? Hvala ako ste me ikako mogli razumeti.
1 Odgovor
Poštovana, pre svega hvala Vam na postavljenom pitanju. Jako nam je žao što ste žrtva nasilja i nadamo se da ćemo Vam pomoći informacijama koje Vam u nastavku prosleđujemo.
Mi nažalost nismo ovlašćeni za davanje pravnih saveta, te ćemo Vam u nastavku teksta proslediti pravne informacije koje Vam mogu značiti.
Kako nemamo uvid u obrazliženje sudkse odluke ne možemo da znamo razloge iz kojih ste Vi obavezani da plaćate sudske troškove.
Što se tiče postupka podele bračne tekovine, strane u postupku su dužne da dokažu udeo u zajedničkoj imovini, ukoliko se ne usaglase da su podjednako ulagale. Dokazati se može sem sačuvanim uplatnicama i svedocima ukoliko ih imate.
Vaša deca su svakako nasledici Vašeg supruga i Vas, i kao naslednici prvog reda imaju pravo na nužni deo naselđa ukoiliko Vaš suprug ostavi imovinu nekome drugom testametom, ili putem ugovora o poklonu. Jedino ukoliko Vaš suprug ugovorom o doživotnom izdržavanju ostavi svoju imovinu davaocu izdržavanja, njegovi naslednici neće imati pravo na nužni deo.
Ovim putem Vas upućujemo na link https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/pomoc-po-gradovima/ na kojem možete pronaći kontakt službe besplatne pravne pomoći u jedinici lokalne samouprave u imet prebivalište ili boravište ili najbliže službe besplatne pravne pomoći (ili službe na kojem području dete ima prijavljeno prebivalište, ili se vodi sudski postupak), te kontaktiranjem službe dobićete najsveobuhvatnije informacije o rešavanju problema. Kontaktiranjem službe, možete zakazati sastanak sa službenikom.
Službeniku službe besplatne pravne pomoći možete izložiti Vaš problem kako bi Vam pomogli u rešavanju istog.
Sva pitanja u vezi sa podnošenjem zahteva za odobravanje besplatne pravne pomoći, kao i primer popunjenog zahteva možete pronaći na sledećim linkovima: https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/knowledgebase/obrazac-zahteva-za-odobravanje-besplatne-pravne-pomoci/
i https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/najcesca-pitanja/
U Srbiji postoji veliki broj specijalizovanih ženskih udruženja, te ako osećate potrebu za emotivnom podrškom slobodno se možete obratiti za psihološko-socijalnu podršku nekoj od ženskih organizacija koje možete pronaći na linku https://www.zeneprotivnasilja.net/ . Nakon što kliknete na ovaj link, na prvoj strani sajta videćete mapu nevladinih organizacija koje pružaju besplatnu, individualnu podršku ženama koje su preživele nasilje. Jednim klikom na željeni grad pojaviće se kontakt telefoni organizacija kojima možete da se obratite.
Srdačni pozdravi!
Napomena:
Ovaj odgovor sadrži opšte informacije. Sve bliže opšte pravne informacije, pravni savet ili pravnu pomoć možete dobiti obraćanjem službi pravne pomoći u lokalnoj samoupravi u svom mestu.