Poštovanje,
Potreban mi je savet.
Posle prekida veze, dobijala sam pretnje od bivšeg partnera i bila izložena digitalnom nasilju. Prijavila sam ga policiji i zatražila zaštitu od Poverenice za zaštitu ravnopravnosti. Od policije je dobio hitnu meru zabrane prilaska u trajanju od 48h, koja nije produžena. Prema proceduri, Poverenica bi trebalo od njega da dobije odgovor na moju prijavu (snimci sa Facebook-a, moje fotografije i uvredljivi komentari). U obrascu za prijavu sam navela njegovu adresu iz lične karte, kao I informaciju da znam da je to lažna, nepostojeca adresa (zbog malverzacija oko starateljstva nad sinom sa bivšom suprugom), kao I to da on zivi u iznajmljenom stanu, a iz koga se, moguce i odselio. Dobila sam odgovor od Poverenice da su dva puta pokušvali da ga nadju. Od mene traže njegovu tađnu adresu (ostalo je još deset dana) ili postupak neće biti pokrenut. Da li je nalaženje njegove adrese moja obaveza i kako ja da nadjem njegovu adresu i gde on živi?
1 Odgovor
Poštovani, primili smo Vaše pitanje.
Hvala Vam na postavljenom pitanju.
Događaj koji ste opisali nesumnjivo predstavlja čin nasilja u porodici.
Kada je pasivizirana adresa učinioca ponekad je potrebno da se dostavi adresa na kojoj se nalazi kako bi mogao da se pokrene postupak, te kada lice koje je obavezano da dostavi adresu nema saznanja o adresi, nadležnoj instituciji može dostaviti broj telefona učinioca ili informacije koja mesta najčešće posećuje, ukoliko iste poseduje.
Kako nemamo dovoljno informacija, ovim putem Vas upućujemo na link https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/pomoc-po-gradovima/ na kojem možete pronaći kontakt službe besplatne pravne pomoći u jedinici lokalne samouprave u kojoj imate prebivalište ili boravište, te kontaktiranjem službe dobićete najsveobuhvatnije informacije o tome koje sve sudske postupke je potrebno pokrenuti.
Sva pitanja u vezi sa podnošenjem zahteva za odobravanje besplatne pravne pomoći, kao i primer popunjenog zahteva možete pronađi na sledećim linkovima: https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/knowledgebase/obrazac-zahteva-za-odobravanje-besplatne-pravne-pomoci/
i https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/najcesca-pitanja/ .
U Srbiji postoji veliki broj specijalizovanih ženskih udruženja, te ako osećate potrebu za emotivnom podrškom slobodno se možete obratiti za psihološko-socijalnu podršku nekoj od ženskih organizacija koje možete pronaći na sledećem linku https://www.zeneprotivnasilja.net/
Srdačni pozdravi!
Napomena:
Ovaj odgovor sadrži opšte informacije. Sve bliže opšte pravne informacije, pravni savet ili pravnu pomoć možete dobiti obraćanjem službi pravne pomoći u lokalnoj samoupravi u svom mestu.