Moja sestra već skoro par godina ne živi vise kod muza, imaju dvoje dece i deca su na sudu pripala njemu. On ima veze sa socijalnom službom, nasilnik je, svašta je pretrpela a sada i trpe deca. Deca su na sudu pripala njemu s tim da ona može da ih vidja samo vikendom. On i za to vidjanje pravi problem, vredja je i naziva raznoraznim imenima. Sud je naredio i da ona plaća alimentaciju 18.000 a plata joj je samo oko 50.000. Decu pošalje u starim stvarima i bez garderobe. Ona deci kupuje i garderobu i hranu i sve što je potrebno. On decu maltretira kod kuće. Deca su pod velikim stresom. Šta da radi moja sestra?
1 Odgovor
Poštovana, pre svega hvala Vam na postavljenom pitanju. Jako nam je žao što se Vaša sestra nalazi u takvoj situaciji, kao i njena deca i nadamo se da ćemo Vam pomoći informacijama koje Vam u nastavku prosleđujemo.
Zakon o sprečavanju nasilja u porodici propisuje da nasilje u porodici, u smislu ovog zakona, jeste akt fizičkog, seksualnog, psihičkog ili ekonomskog nasilja učinioca prema licu sa kojim se učinilac nalazi u sadašnjem ili ranijem bračnom ili vanbračnom ili partnerskom odnosu ili prema licu sa kojim je krvni srodnik u pravoj liniji, a u pobočnoj liniji do drugog stepena ili sa kojim je srodnik po tazbini do drugog stepena ili kome je usvojitelj, usvojenik, hranjenik ili hranitelj ili prema drugom licu sa kojim živi ili je živeo u zajedničkom domaćinstvu.
Vređanjanje i nazivanje raznoraznim pogrdnim imenima predstavlja vid psihičkog nasilja koje Vaša sestra može prijaviti najbližoj policijskoj stanici.
Što se tiče plaćanja iznosa na ime izdržavanja dece, Porodični zakon propisuje da je roditelj koji ne vrši roditeljsko pravo dužan da doprinosi izdržavanju dece.
Ukoliko Vaša sestra smatra da je iznos koji je dosuđen na ime izdržavanja previsok ona može pokrenuti sudski postupak kojim će tražiti izmenu odluke o izdržavanju, te će se u tom postupku utvrđivati njen materijalni status.
Jedino sudska odluka ili sporazum o posredovanju overen od strane notara predstavljaju izvršne isprave kojima se uređuje pitanje davanja izdržavanja.
Prema Zakonu o besplatnoj pravnoj pomoći žrtve porodičnog nasilja imaju pravo na besplatnu pravnu pomoć, kao i deca o čijem pravu se odlučuje u sudskom postupku.
Ovim putem Vas upućujemo na link https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/pomoc-po-gradovima/ na kojem možete pronaći kontakt službe besplatne pravne pomoći u jedinici lokalne samouprave u kojoj Vaša sestra ima prebivalište ili boravište ili najbliže službe besplatne pravne pomoći (ili službe na kojem području dete ima prijavljeno prebivalište, ili se vodi sudski postupak), te kontaktiranjem službe dobićete najsveobuhvatnije informacije o rešavanju problema. Kontaktiranjem službe, možete zakazati sastanak sa službenikom.
Sva pitanja u vezi sa podnošenjem zahteva za odobravanje besplatne pravne pomoći, kao i primer popunjenog zahteva možete pronaći na sledećim linkovima: https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/knowledgebase/obrazac-zahteva-za-odobravanje-besplatne-pravne-pomoci/
i https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/najcesca-pitanja/ .
U Srbiji postoji veliki broj specijalizovanih ženskih udruženja, te ako Vaša sestra oseća potrebu za emotivnom podrškom slobodno se može obratiti za psihološko-socijalnu podršku nekoj od ženskih organizacija koje možete pronaći na linku https://www.zeneprotivnasilja.net/ .
Nakon što kliknete na ovaj link, na prvoj strani sajta videćete mapu nevladinih organizacija koje pružaju besplatnu, individualnu podršku ženama koje su preživele nasilje. Jednim klikom na željeni grad pojaviće se kontakt telefoni organizacija kojima možete da se obratite.
Srdačni pozdravi!
Napomena:
Ovaj odgovor sadrži opšte informacije. Sve bliže opšte pravne informacije, pravni savet ili pravnu pomoć možete dobiti obraćanjem službi pravne pomoći u lokalnoj samoupravi u svom mestu.