Poštovani,
Pre svega, izvinjavam se što Vam se obraćam tokom vikenda.
Značio bi mi mnogo Vaš pravni savet u vezi sa sledećom situacijom:
Moj ujak (koji živi sa bakom, a njegovom majkom, i njen je staratelj) brani celoj rodbini (dakle i mojoj mami, njenoj kćerki) da viđa baku. Baka ima 91 godinu, zdravlje joj je narušeno u poslednjih par meseci. Sumnjamo da je zlostavlja (psihički sigurno, fizički ne znam), a poslednje tri nedelje se nikome ne javlja na telefon, isključio je fiksni telefon i ne otvara vrata. Zvonili smo na vrata, zovemo neprestano i ništa. Nemamo dokaz da je uopšte živa.
Iz MUP-a su nas savetovali da ponovo odemo do stana i da, ako ne otvori, zovemo policijsku patrolu. Problem je što ovo nije prvi put i što se radi o agresivnoj osobi koja poseduje oružje, kao i o staroj ženi koja, čak i da dođe policijska patrola, nikada neće svedočiti protiv svog sina. Takođe, sa njima žive i njegova deca (odrasli ljudi) koja se isto ne javljaju na telefon, odnosno rade ono što im otac kaže.
Zanima me kako je najbolje reagovati u datoj situaciji? Ono čega se najviše plašimo je da patrola uđe u stan, da se svi oni prave ludi i da na tome ostane, da nema vidljivih dokaza da je zlostavlja, i da ona onda još više bude ugrožena. Ili mi.
Izvinjavam se na opširnoj poruci.
Hvala najlepše unapred.
Pozdrav,
1 Odgovor
Poštovani, primili smo Vaše pitanje.
Hvala Vam na postavljenom pitanju.
Vaša baka je nesumnjivo žrtva nasilja.
Prema zakonu o sprečavanju nasilja u porodici svako je dužan da prijavi nasilje ako ima saznanje o istom.
Pošto ste rekli da sumnjate u to da je baka živa, smatramo da je hitno i nužno da prijavite sumnju na nasilje policiji koja će dalje procesuirati ceo slučaj.
Ovim Vas upućujemo na link https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/pomoc-po-gradovima/ na kojem možete pronaći kontakt službe besplatne pravne pomoći u jedinici lokalne samouprave u kojoj imate prebivalište ili boravište, te kontaktiranjem službe dobićete najsveobuhvatnije informacije.
Sva pitanja u vezi sa podnošenjem zahteva za odobravanje besplatne pravne pomoći, kao i primer popunjenog zahteva možete pronaći na sledećim linkovima: https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/knowledgebase/obrazac-zahteva-za-odobravanje-besplatne-pravne-pomoci/
i https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/najcesca-pitanja/ .
U Srbiji postoji veliki broj specijalizovanih ženskih udruženja, te ako osećate potrebu za emotivnom podrškom tokom sudskog procesa slobodno se obratite za psihološko-socijalnu podršku nekoj od ženskih organizacija koje možete pronaći na sledećem linku https://www.zeneprotivnasilja.net/
Srdačni pozdravi!
Napomena:
Ovaj odgovor sadrži opšte informacije. Sve bliže opšte pravne informacije, pravni savet ili pravnu pomoć možete dobiti obraćanjem službi pravne pomoći u lokalnoj samoupravi u svom mestu.