Pripremam se da izađem iz braka u kom trpim psihičko nasilje, stalna ljubomora i kontrolisanje i ograničavanje kretanja ali fizički još nije nasrnuo na mene. Ja ni ovo ne mogu više da trpim i da se štrecam od svega što uradim i gde god da mrdnem, pa bilo to i do prodavnice.
Da li imam pravo na besplatnu pravnu pomoć iako ne trpim fizičko nasilje?
Ako treba da dokazujem nekom kako izgleda to psihičko nasilje, ja u to uopšte ne bi ulazila. Ja bih tražila pravo na besplatnu pomoć po osnovu toga da bi me taj postupak materijalno iscrpeo. Kako službenici u opštini procenjuju da ću da postanem socijalni slučaj ako uđem u taj postupak, koje dokaze traže?
Hvala.
1 Odgovor
Poštovani, hvala Vam na postavljenom pitanju.
Odnos Vašeg supruga prema Vama koji ste opisali nesumnjivo predstavlja čin nasilja u porodici.
Ovim putem Vas poučavamo da se svaki vid nasilja mora prijaviti policiji. Psihičko nasilje može jako brzo prerasti u fizičko.
Vi kao žrtva nasilja, samim tim što se žrtva nasilja imate pravo na besplatnu pravnu pomoć. Pri popunjavanju obrasca neophodno je navesti čin nasilja, te je neizbežno da bliže opišete način na koji trpite psihičko nasilje.
Što se tiče Vašeg drugog pitanja ističem da je Zakonom o besplatnoj pravnoj pomoći propisano da pravo na besplatnu pravnu pomoć ima lice koje ne ispunjava uslove da bude korisnik prava na novčanu socijalnu pomoć ili na dečiji dodatak, ali bi zbog plaćanja pravne pomoći iz sopstvenih prihoda u konkretnoj pravnoj stvari ispunilo uslove da postane korisnik prava na novčanu socijalnu pomoć ili na dečiji dodatak.
Kako nemamo informacije o Vašim mesečnim prihodima, niti možemo prediveti koliki trošak biste imali kada biste plaćali pravnu pomoć, ovim putem Vas upućujemo na link https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/pomoc-po-gradovima/ na kojem možete pronaći kontakt službe besplatne pravne pomoći u jedinici lokalne samouprave u kojoj imate prebivalište ili boravište, te kontaktiranjem službe dobićete najsveobuhvatnije informacije o tome.
Sva pitanja u vezi sa podnošenjem zahteva za odobravanje besplatne pravne pomoći, kao i primer popunjenog zahteva možete pronaći na sledećim linkovima: https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/knowledgebase/obrazac-zahteva-za-odobravanje-besplatne-pravne-pomoci/
i https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/najcesca-pitanja/ .
U Srbiji postoji veliki broj specijalizovanih ženskih udruženja, te ako osećate potrebu za emotivnom podrškom slobodno se možete obratiti za psihološko-socijalnu podršku nekoj od ženskih organizacija koje možete pronaći na sledećem linku https://www.zeneprotivnasilja.net/
Srdačni pozdravi!
Napomena:
Ovaj odgovor sadrži opšte informacije. Sve bliže opšte pravne informacije, pravni savet ili pravnu pomoć možete dobiti obraćanjem službi pravne pomoći u lokalnoj samoupravi u svom mestu.