Dobar dan. Potreban mi je savet. Već duže vreme sumnjam da prvi komšija vrši nasilje nad komišinicom. U razgovoru sa njom nikada se nije požalila na partnera, samo reči hvale. U pitanju su mladi ljudi te vode burniji život ali često čujem plakanje komšinice u toku noći , vikanje od strane komšije , udarce u nepoznato, i slušajući to, plašim se ishoda.
Da li se mešati i da li je moguće prijaviti a da ne saznaju ko je prijavio nasljie?
1 Odgovor
Poštovana, pre svega hvala Vam na postavljenom pitanju. Nadamo se da ćemo Vam pomoći informacijama koje Vam u nastavku prosleđujemo.
Zakon o sprečavanju nasilja u porodici propisuje da nasilje u porodici, u smislu ovog zakona, jeste akt fizičkog, seksualnog, psihičkog ili ekonomskog nasilja učinioca prema licu sa kojim se učinilac nalazi u sadašnjem ili ranijem bračnom ili vanbračnom ili partnerskom odnosu ili prema licu sa kojim je krvni srodnik u pravoj liniji, a u pobočnoj liniji do drugog stepena ili sa kojim je srodnik po tazbini do drugog stepena ili kome je usvojitelj, usvojenik, hranjenik ili hranitelj ili prema drugom licu sa kojim živi ili je živeo u zajedničkom domaćinstvu.
Shodno Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici , svako je dužan da prijavi nasilje ukoliko ima saznanja o istom. Tačnije , shodno čl.13 istog Zakona “Svako mora da policiji ili javnom tužiocu prijavi bez odlaganja nasilje u porodici ili neposrednu opasnost od njega.
Državni i drugi organi, organizacije i ustanove obavezni su da neodložno prijave policiji ili javnom tužiocu svako saznanje o nasilju u porodici ili neposrednoj opasnosti od njega.
Nadležni državni organi i centri za socijalni rad (čl. 8-11) dužni su da u okviru svojih redovnih poslova prepoznaju nasilje u porodici ili opasnost od njega.
Prepoznavanje može da proizađe iz proučavanja prijave koju je bilo kome podnela žrtva nasilja, uočavanjem tragova fizičkog ili drugog nasilja na žrtvi i drugih okolnosti koje ukazuju na postojanje nasilja u porodici ili neposredne opasnosti od njega.
Javni tužilac kome je prijavljeno nasilje ili neposredna opasnost od njega, dužan je da prijavu odmah prosledi policijskim službenicima, da bi oni o tome obavestili nadležnog policijskog službenika (član 14. stav 1).”
Obzirom na komšijske odnose, trebalo bi prilikom prijave napomenuti da ne želite da se sazna Vaš identitet i nadležni policijski službenici bi to ispoštovali. Nadležni policijski službenici su dužni da postupe po svakoj prijavi i utvrde da li postoji nasilje ili ne.
U Srbiji postoji veliki broj specijalizovanih ženskih udruženja, možete predložiti Vama poznatoj osobi pronalaženje podrške radi prepoznavanja nasilja u nekoj od ženskih organizacija koje možete pronaći na linku https://www.zeneprotivnasilja.net/ .
Nakon što kliknete na ovaj link, na prvoj strani sajta videćete mapu nevladinih organizacija koje pružaju besplatnu, individualnu podršku ženama koje su preživele nasilje. Jednim klikom na željeni grad pojaviće se kontakt telefoni organizacija kojima možete da se obratite.
Srdačni pozdravi!
Napomena:
Ovaj odgovor sadrži opšte informacije. Sve bliže opšte pravne informacije, pravni savet ili pravnu pomoć možete dobiti obraćanjem službi pravne pomoći u lokalnoj samoupravi u svom mestu.