Poštovani ne znam da li je to tema za ovu stranicu ali cu da pitam. Imamo problem sa jednim dečkom iz škole. On je učenik 5 razreda romske nacionalnosti iz hranitelja porodice. Slučaj je vrlo kompleksan,škola radi sve što može,a ne može mnogo da uradi. Jako je problmatičan. Moje dete trpi njegove ispade od početka škole. Inače su 5 razred i idu zajedno u školu i odeljenje. Psuje ga preti mu,hoće da se bije sa njim,čeka ga posle škole,dok moje dete to sve odbija i nekako podnosi uz pomoć škole. Inače i druga deca imaju problem sa njim psuje ih,vredja,i svašta nešto,onda ga neko.od dece ističe i on onda ispadne žrtva i tako u krug. Neka deca su i izbačena iz skole zbog toga. Škola je svesna da on pravi žrtvu od sebe i danima se rešavaju problemi cinimi se pet pomaka. Pa ja sad hoću da pitam da li postoji neko,nesto,ko može da mu stane na put,jer socijalno i škola očigledno ne mogu. Njegova “majka,,kaže kako njega svi biju a nece da prihvati činjenicu da i verbalno maltretira decu,i kinji ih danima,nedeljama,a neke čak i mesecima. Deci prosto postane dosta svega i moraju da se brane što on posle iskoristi u svoju korist… Sta sad ja kao majka mogu da uradim da zaštitim svoje dete koje ga ignoriše i trpi od 1 razreda??? Da li postoji neki način?
1 Odgovor
Poštovana,
Hvala Vam na postavljenom pitanju.
Svako nasilje treba prijaviti nadležnim ustanovama. U konkretnom slučaju, ukoliko Vaš sin trpi nasilje ,može se obratiti školskom policajcu , članu tima za sprečavanje nasilja, razrednom starešini ili školskom psihologu/pedagogu. Svi navedeni su u obavezi da prijave i procesuiraju svaku sumnju na učinjeno nasilje. Važno je o problemu govoriti kako bi se realno sagledao i kako bi se blagovremeno reagovalo. Ukoliko sumnjate u bezbednost svog deteta u školi, obavezno potražite pomoć.
Tim za nasilje ima svaka škola i uključuje se kada postoji sumnja da se radi o drugom ili trećem nivou vršnjačkog nasilja ,izrađuje operativni plan zaštite za učenika ( aktivnosti pojačanog vaspitnog rada sa učenikom) i sarađuje sa drugim uključenim institucijama (policija, centar za socijalni rad i dr.)
U Srbiji postoji veliki broj specijalizovanih ženskih udruženja, te ako osećate potrebu za emotivnom podrškom slobodno se možete obratiti za psihološko-socijalnu podršku nekoj od ženskih organizacija koje možete pronaći na sledećem linku https://www.zeneprotivnasilja.net/
Srdačni pozdravi!
Napomena:
Ovaj odgovor sadrži opšte informacije. Sve bliže opšte pravne informacije, pravni savet ili pravnu pomoć možete dobiti obraćanjem službi pravne pomoći u lokalnoj samoupravi u svom mestu.