Poštovani, treba mi savet u vezi razvoda braka i starateljstva nad maloletnim detetom. Naime, u procesu smo razvoda braka, bivši suprug je sklon zloupotrebi alkoholnih pića, usled čega sam bila izložena psihičkom zlostavljanju, kako ja, tako i naše zajedničko maloletno dete. Imali smo razgovor u Centru za socijalni rad, 2 puta mi kao supružnici, i jedan put dete. Došla sam do saznanja da bivši suprug ima vezu u Centru za socijalni rad nakon čega se mišljenje i ponašanje radnice iz Centra menja. Izveštaj koji su poslat sudu je takav da oni traže sudsko veštačenje nas kao roditelja da se odredi ko je od nas dvoje podobniji za obavljanje roditeljske dužnosti i pored svih navedenih slučajeva psihičkog nasilja. Takođe, kad je dete bilo u poseti ocu, otac mu je pretio da ukoliko dođe da živi da majkom, da će me negde u mraku sačekati i pretući. Sve to sam izložila Centru za socijalni rad, na šta je njihov odgovor bio da ništa od toga nije u njihovoj nadležnosti i da je to moja reč protiv njegove . Pa je moje pitanje, šta je najbolje da se uradi povodom toga ? Unapred zahvalna na odgovoru .
1 Odgovor
Poštovana, primili smo Vaše pitanje.
Pre svega, hvala Vam na poverenju.
Iz dostupnih informacija razumeli smo da je u toku proces razvoda braka i određivanje starateljstva nad detetom. Razgovori u Centru za socijalni rad su već obavljeni i Centar je zatražio sudsko veštačenje da bi se odredila podobnost za obavljanje roditeljske dužnosti. Na žalost, nismo uspeli da razumemo da li je suprug već prijavljivan za nasilje nadležnim organima.
U slučaju saznanja da postoji pretnja nasiljem ili nasilje, i ukoliko ste spremni za taj korak, važno je nasilje prijaviti najbližoj policijskoj stanici ili na broj 192, jer kako Zakon o sprečavanju nasilja u porodici kaže „Svako mora da policiji ili javnom tužiocu prijavi bez odlaganja nasilje u porodici ili neposrednu opasnost od njega” (Član 13). Takođe, postoji mogućnost prijave nasilja prilikom obraćanja lekaru jer je lekar takođe dužan da prijavi policiji/tužilaštvu svaku sumnju na nasilje. Iz prakse je poznato da je žrtvama nasilja ponekada lakše da prijavu uradi neka druga osoba/služba umesto njih samih.
Molimo da pogledate i sledeće linkove koji se odnose na prepoznavanje i prijavu nasilja:
Da li, osim policiji, mogu još nekome prijaviti nasilje u porodici?
Kako da prepoznam da sam žrtva nasilja
Što se tiče veštačenja roditeljskih kapaciteta koje je zatražio Centar za socijalni rad, to znači da Sud traži da roditelji prođu pregled psihijatra radi utvrđivanja roditeljske sposobnosti. Samo veštačenje može biti i jedan vid kontrole rada Centra za socijalni rad, jer psihijatar daje svoj nezavisan nalaz od nalaza Centra.
Sud po službenoj dužnosti u toku postupka može izvoditi dokaze za koje smatra da su celishodni i od značaja za donošenje odluke. Takođe, sud mora u toku celog postupka težiti najboljem interesu deteta. U Vašem slučaju, obaviće se veštačenje procene roditeljskih kapaciteta čime bi sud dobio još jedan dokaz, te se presuda ne bi oslonila samo na izveštaj nadležnog Centra za socijalni rad. Vi možete uvek iznositi sudiji svoje stavove o tome šta smatrate najboljim interesom svog deteta i navoditi razloge za svoje stavove.
U konkretnom slučaju, veštačenjem procene roditeljskih kapaciteta, stručno lice će dati svoj nalaz i mišljenje, uzimajući u obzir sve okolnosti.
Nadamo se da smo Vam pomogli ovim informacijama u nekoj meri. Ohrabrujemo Vas da se za besplatnu pravnu pomoć obratite Službi za besplatnu pravnu pomoć u vašoj lokalnoj samoupravi, a na našem sajtu možete pronaći kontakt podatke i ime službenika/službenice u Vašoj lokalnoj samoupravi
https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/pomoc-po-gradovima/
Ova služba će Vam pružiti kako detaljne informacije tako i upućivanje na advokata koji je registrovan za pružanje besplatne pravne pomoći, koji Vas dalje može detaljno savetovati ukoliko imate potrebu za tim.
U Srbiji postoji veliki broj specijalizovanih ženskih udruženja, te ako osećate potrebu za emotivnom podrškom tokom sudskog procesa slobodno se obratite za psihološko-socijalnu podršku nekoj od ženskih organizacija koje možete pronaći na sledećem linku https://www.zeneprotivnasilja.net/
Srdačni pozdravi
Napomena:
Ovaj odgovor sadrži opšte informacije. Sve bliže opšte pravne informacije, pravni savet ili pravnu pomoć možete dobiti obraćanjem službi pravne pomoći u lokalnoj samoupravi u svom mestu https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/pomoc-po-gradovima/
Za psihološko-socijalnu podršku ohrabrujemo vas da se obratite nekoj od ženskih organizacija koje možete pronaći na sledećem linku https://www.zeneprotivnasilja.net/