Postovani, tužilaštvo je odbacilo krivičnu prijavu protiv nasilnika koji je sekirom obijao vrata kuće u kojoj sam ja većinski vlasnik a on i njegova sestra delimični ,sa većim dugovanjima koje nisu tokom godina izvršavali. Uznemiren je bio ceo komšiluk u 9 sati uveče, razvaljena kapija, ulazna vrata…Policija izlazi prvi put i njih odvodi. Nakon 2 dana ponovo dolazi i pravi istu scenu ali ovaj put policija ih odvodi i kaže im da oni to moraju da reše preko suda. Ovo je sažeto napisano ali te večernje agonije provale , lupanja i razvaljivanja su trajale obe večeri po 2 sata. Moj suprug je njih pustio u kuću da žive bez ikakve nadoknade jer su bili u teškoj životnoj situaciji – takodje i žrtve nasilja u porodici gde su stanovali sa svekrom i svekrvom. Napravili smo ugovor o stanovanju bez naknade sa stanarkom i njenih troje dece…Posle smrti moga muza, a njihovog brata, ja sam postala većinski vlasnik kuće a njegovi brat i sestra moji dužnici. I pored svedoka i policajskog izveštaja javni tuzilac odbacuje krivičnu prijavu protiv nasilnika koji smatraju da oni mogu da udju u kuću i tu da žive. Kako dalje ? Stanarka i deca žive u strahu jer on njoj pise preteće poruke kako se deci moze svasta desiti. Kako ga SPRECITI da ne ugrozava druge ?
1 Odgovor
Poštovana,
Hvala Vam na postavljenom pitanju.
Situacija koju ste opisali je jako kompleksna i iz opisa ne možemo utvrditi precizno činjenično stanje kako bismo Vam pružili zadovoljavajuću pravnu informaciju.
Niste nam pružili informaciju za koje krivično delo je odbačena krivična prijava. Moguće je da je nadležni tužilac utvrdio da ne postoje elementi koji ukazuju na to da je učinjeno krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti.
Ukoliko smatrate da postoji dovoljno dokaza koji će potvrditi Vaše navode Vi možete podneti krivičnu prijavu nadležnom tužilaštvu u skalu sa Zakonikom o krivičnom postupku.
Ovim Vas upućujemo i na Zakon o javnom redu miru, te ukoliko smatrte da u opisanom ponašanju postoje elementi nekog od propisanih prekršaja možete pokrenti prekršajni postupak, ukoliko isti već nije pokrenut.
Što se tiče pretnji upućenih Vašoj stanarki i njenoj deci iste je neophodno da Vaša stanarka prijavi policiji ili da podnese krivičnu prijavu tužilaštvu.
Pre svega vas upućujemo na Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći i to odredbu čl. 4. kako biste utvrdili imate li pravo na besplatnu pravnu pomoć a zatim kako nemamo dovoljno informacija, ovim putem Vas upućujemo na link https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/pomoc-po-gradovima/ na kojem možete pronaći kontakt službe besplatne pravne pomoći u jedinici lokalne samouprave u kojoj imate prebivalište ili boravište, te kontaktiranjem službe dobićete najsveobuhvatnije informacije o tome koje sve sudske postupke je potrebno pokrenuti.
Sva pitanja u vezi sa podnošenjem zahteva za odobravanje besplatne pravne pomoći, kao i primer popunjenog zahteva možete pronađi na sledećim linkovima: https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/knowledgebase/obrazac-zahteva-za-odobravanje-besplatne-pravne-pomoci/
i https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/najcesca-pitanja/ .
U Srbiji postoji veliki broj specijalizovanih ženskih udruženja, te ako osećate potrebu za emotivnom podrškom slobodno se možete obratiti za psihološko-socijalnu podršku nekoj od ženskih organizacija koje možete pronaći na sledećem linku https://www.zeneprotivnasilja.net/
Srdačni pozdravi!
Napomena:
Ovaj odgovor sadrži opšte informacije. Sve bliže opšte pravne informacije, pravni savet ili pravnu pomoć možete dobiti obraćanjem službi pravne pomoći u lokalnoj samoupravi u svom mestu.