Poštovani, doživeo sam nekoliko situacija od partnera sa kojim sam se nedavno verio u Berlinu, državljani smo Srbije i ovde nastanjeni, prvo u smislu tendencioznih obmana- utvrdilo se da se bavio escortingom, potom sam dobio pretnje od njega putem prijatelja na gay chat aplikaciji, prijavio MUPu i Sluzbi za Visokotehnicki kriminal, angazovao advokata, bio kod kriminalističkih inspektora nakon sto mi je neko hakovao FB profil i mobolni telefon. Moj partner je bio postedjen prijave ,ali je potom potpuno nestao. Tome ima više od deset dana. Pretnje su se desile 20 .12. a posle 4 dana je bio hakerski napad, te sam tek onda to prihavio. Osećam se teško manipulusanim, ugroženim i emotivno potpuno poraženim, osramoćenim, poniženim i smatram da sam teško, ciljano skoro godinu i po dana bio bezdušno manipulisan do mere da sam planirao život sa nekim ko je vodio potpuno paralelni život i u svrhu zloupotrebe.
Radim u Nemackoj a obojica smo iz Beograda, Njegivi ne znaju za njegivo opredeljenje. Da li smatrate da pored prijave MUP-u ima osnova da zbog ghost- ovanja ,manipulacije i saradnje sa osobom koja je uputila pretnje( prijatelj sa njegovos Esc profila,što je i priznao) ima osnova za tuzbu jer mi je povredio dostojanstvo, obrukao pred prijateljima i kolegama i poneo se krajnje emotivno nasilno ?
1 Odgovor
Poštovani, primili smo Vaše pitanje.
Hvala Vam na postavljenom pitanju.
Svaki vid nasilja je neophodno prijaviti najbližoj policijskoj stanici u Vašem mestu (prilikom prijavljivanja potrebno je opisati čin nasilja bez obzira što nemate pisanih dokaza), kako bi se prema mogućem učiniocu nasilja izrekle hitne mere zabrane prilaska i komunikacije. Prilikom prijave nasilja policiji nemate nikakvih troškova.
Ukoliko je Vaš bivši emotivni partner vršio nasilje nad Vama neophodno je da ga prijavite.
Prema Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici Vaš bivši emotivni partner smatra se članom porodice, te prema istom, kao mogućem učiniocu nasilja u porodici, policija može izreći gore pomenutu hitnu meru.
Ove mere koje izriče policija traju 48 h, te se iste od strane Suda mogu produžiti na još maksimalno 30 dana.
Dalju zaštitu, možete ostvariti u sudskom postupku podnošenjem tužbe.
Dalje Zakon o obligacionim odnosima predvidja:
1) Za pretrpljene fizičke bolove, za pretrpljene duševne bolove zbog umanjenja životne aktivnosti, naruženosti, povrede ugleda, časti, slobode ili prava ličnosti, smrti bliskog lica kao i za strah sud će, ako nađe da okolnosti slučaja, a naročito jačina bolova i straha i njihovo trajanje to opravdava, dosuditi pravičnu novčanu naknadu, nezavisno od naknade materijalne štete kao i u njenom odsustvu.
(2) Prilikom odlučivanja o zahtevu za naknadu nematerijalne štete, kao i o visini njene naknade, sud će voditi računa o značaju povređenog dobra i cilju kome služi ta naknada, ali i o tome da se njome ne pogoduje težnjama koje nisu spojive sa njenom prirodom i društvenom svrhom.
Kako se bivši emotivni partner smatra članom porodice prema Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici i Porodičnom zakonu vi kao žrtva nasilja u porodici (ukoliko ste trpeli nasilje) imate pravo na ostavrivanje besplatne pravne pomoći.
Potrebno je da u jedinici lokalne samouprave u Vašem mestu podnesete zahtev (popuniti obrazac koji će Vam dati), te će se Rešenjem odlučiti o Vašem pravu u kratkom roku. Koji vid besplatne pravne pomoći ćete ostavriti zavisi od konkretnog slučaja. Rešenjem se utvrđuje pravo na besplatnu pravnu pomoć kao i vrsta pravne pomoći koju ćete dobiti (pisanje tužbe i drugih podnesaka, zastupanje od starne advokata). Ne dobijaju se uvek svi vidovi pravne pomoći. Nekada će Vam u odeljenju službe bespaltne pravne pomoći samo sastaviti tužbu, žalbu, prijavu ili neki drugi podnesak bez dodeljivanja punomoćnika iz reda advokata, što zavisi od procene organa uprave.
Ovim Vas upućujemo na link https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/pomoc-po-gradovima/ na kojem možete pronaći kontakt službe besplatne pravne pomoći u jedinici lokalne samouprave u kojoj imate prebivalište ili boravište, te kontaktiranjem službe dobićete najsveobuhvatnije informacije.
Sva pitanja u vezi sa podnošenjem zahteva za odobravanje besplatne pravne pomoći, kao i primer popunjenog zahteva možete pronaći na sledećim linkovima: https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/knowledgebase/obrazac-zahteva-za-odobravanje-besplatne-pravne-pomoci/
i https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/najcesca-pitanja/ .
Kako imate avog advokata najbolje je da se posavetujete sa njim u vezi vodjenja daljih postupaka.
U Srbiji postoji veliki broj specijalizovanih ženskih udruženja, te ako osećate potrebu za emotivnom podrškom tokom sudskog procesa slobodno se obratite za psihološko-socijalnu podršku nekoj od ženskih organizacija koje možete pronaći na sledećem linku https://www.zeneprotivnasilja.net/
Srdačni pozdravi!
Napomena:
Ovaj odgovor sadrži opšte informacije. Sve bliže opšte pravne informacije, pravni savet ili pravnu pomoć možete dobiti obraćanjem službi pravne pomoći u lokalnoj samoupravi u svom mestu.