Potrebna mi je Vaša pomoć, radi pravne podrške i pomoći. U procesu sam dobijanja starateljstva nad maloletnom ćerkom i žrtva sam porodičnog nasilja od strane partnera. Zajednicu sam prekinula i preselila se sa sa ćerkom u zemlju reginona gde imam stani boravak.
Dobila sam Rešenje za određivanje privremene mere, kojim u potpunosti nisam zadovoljna. Samim rešenjem nije predviđeno ni plaćanje alimentacije.
Da li državljanka iz zemlje regiona koja nema srpski pasoš, a pritom je žrtva nasilja, ima pravo na besplatnu pravnu pomoć u Srbiji?
Neophodna mi je pravna pomoć i zastupanje na sudu u procesu dobijanja starteljstva nad maloletnom ćerkom.
Unapried se zahvaljujem.
1 Odgovor
Poštovana, pre svega hvala Vam na postavljenom pitanju. Jako nam je žao što ste žrtva nasilja i nadamo se da ćemo Vam pomoći informacijama koje Vam u nastavku prosleđujemo.
Odredbom čl. 4 Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći propisano je da se besplatna pravna pomoć može da pružiti državljaninu Republike Srbije, licu bez državljanstva, stranom državljaninu sa stalnim nastanjenjem u Srbiji i drugom licu koje ima pravo na besplatnu pravnu pomoć prema drugom zakonu ili potvrđenom međunarodnom ugovoru.
Istiom odredbom je propisano da pravo na besplatnu pravnu pomoć ima dete o čijem se pravu, obavezi ili interesu zasnovanom na zakonu odlučuje u postupku pred sudom, drugim državnim organom odnosno organom javne vlasti, kao i lice koje ostvaruje pravnu zaštitu od nasilja u porodici.
Vi kao žrtva nasilja u porodici ukoliko imate srpsko državljanstvo (ne morate posedovati pasoš već samo dokaz o državljanstvu) možete podneti zahtev službi besplatne pravne pomoći na teritoriji jedinice lokalne samopuprave na kojoj se vodi postupak koji ste spomenuli.
U svakom slučaju Vaše dete, ako smo dobro razumeli ima srpsko državljanstvo, te ima pravo na besplanu pravnu pomoć jer se o pravu deteta odlučuje pred sudom.
Vi kao zakonski zastupnik deteta možete podneti zahtev za odobrenje besplatne pravne pomoći u ime svog deteta službi besplatne pravne pomoći u lokalnoj samoupravi na području čijeg suda se vodi postupak za ostvarivanje prava deteta.
Što se tiče Vaših navoda da spomenutim Rešenjem nije odlučeno o alimentaciji tj. izdržavanju deteta, dovoljno je da ponovo podnesete predlog za određivanje privremene mere kojim ćete tražiti da Sud utvrdi određeni iznos na ime visine izdržavanja do okončanja postupka.
Ovim putem Vas upućujemo na link https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/pomoc-po-gradovima/ na kojem možete pronaći kontakt službe besplatne pravne pomoći u jedinici lokalne samouprave u kojoj imate prebivalište ili boravište ili najbliže službe besplatne pravne pomoći (ili službe na kojem području dete ima prijavljeno prebivalište, ili se vodi sudski postupak), te kontaktiranjem službe dobićete najsveobuhvatnije informacije o rešavanju Vašeg problema. Kontaktiranjem službe, možete zakazati sastanak sa službenikom koji će Vas poučiti o Vašim pravima.
Sva pitanja u vezi sa podnošenjem zahteva za odobravanje besplatne pravne pomoći, kao i primer popunjenog zahteva možete pronaći na sledećim linkovima: https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/knowledgebase/obrazac-zahteva-za-odobravanje-besplatne-pravne-pomoci/
i https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/najcesca-pitanja/ .
U Srbiji postoji veliki broj specijalizovanih ženskih udruženja, te ako osećate potrebu za emotivnom podrškom slobodno se možete obratiti za psihološko-socijalnu podršku nekoj od ženskih organizacija koje možete pronaći na linku https://www.zeneprotivnasilja.net/ .
Nakon što kliknete na ovaj link, na prvoj strani sajta videćete mapu nevladinih organizacija koje pružaju besplatnu, individualnu podršku ženama koje su preživele nasilje. Jednim klikom na željeni grad pojaviće se kontakt telefoni organizacija kojima možete da se obratite.
Srdačni pozdravi!
Napomena:
Ovaj odgovor sadrži opšte informacije. Sve bliže opšte pravne informacije, pravni savet ili pravnu pomoć možete dobiti obraćanjem službi pravne pomoći u lokalnoj samoupravi u svom mestu.