Dobar dan,bila sam žrtva nasilja do 2018. godine sve dok maloletna ćerka i ja nismo smeštene u Sigurnu kuću.Od izlaska iz Sigurne kuće smo podstanari i selimo se po gradu. Nasilnik (bivši muž) ostao je u kući ibez obzira što je u Centru za socijalni rad kod pravnika potpisao da će se iseliti.Kuća se vodi na njegovog oca koji je takodje osudjen za nasilje prema meni kao i majka. Kakva su prava mene i moje ćerke od 11 godina?
1 Odgovor
Poštovana, pre svega hvala Vam na postavljenom pitanju. Jako nam je žao što ste žrtva nasilja i nadamo se da ćemo Vam pomoći informacijama koje Vam u nastavku prosleđujemo.
Nažalost, često se srećemo sa ovim problemom u praksi.
Shodno odredbama Porodičnog zakona, mere zaštite od nasilja u porodici mogu biti višestruke, tako da sud može izdati nalog za iseljenje iz porodičnog stana ili kuće, bez obzira na pravo svojine odnosno zakupa nepokretnosti; izdati nalog za useljenje u porodični stan ili kuću, bez obzira na pravo svojine odnosno zakupa nepokretnosti;zabrana približavanja članu porodice na određenoj udaljenosti; zabrana pristupa u prostor oko mesta stanovanja ili mesta rada člana porodice; zabrana daljeg uznemiravanja člana porodice, u trajanju od godinu dana sa mogućnošću produženja ukoliko postoji rizik da se nasilje ponovi. Ove mere zaštite od nasilja u porodici ostvaruju se podnošenjem tužbe sudu.
Ukoliko i dalje trpite nasilje od gore navedenih lica u skaldu sa Zakonom i propisima isto prijavite policiji, a dalje možete iskoristi svoje zakonsko pravo i ostvariti mere zaštite od nasilja u porodici u sudskom postupku.
Kako je nepoktretnost u vlasništvu Vašeg svekra, mogli biste eventualno pokrenuti sudski postupak kojim biste utvrđivali pravo svojine na kući, tj. Vaš doptinos i udeo.
Ukoliko su Vam potrebe za izdržavanje deta porasle (ili Vaše potrebe pod koje mogu da obuhavte iznos na ime zakupa stana u kojem stanujete) u sudskom postupku možete tražiti izmenu odluke o izdržavanju.
Kako je Vaš problem komplekstan ovim putem Vas upućujemo na link https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/pomoc-po-gradovima/ na kojem možete pronaći kontakt službe besplatne pravne pomoći u jedinici lokalne samouprave u kojoj imate prebivalište ili boravište ili najbliže službe besplatne pravne pomoći, te kontaktiranjem službe dobićete najsveobuhvatnije informacije o rešavanju Vašeg problema.
Sva pitanja u vezi sa podnošenjem zahteva za odobravanje besplatne pravne pomoći, kao i primer popunjenog zahteva možete pronaći na sledećim linkovima: https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/knowledgebase/obrazac-zahteva-za-odobravanje-besplatne-pravne-pomoci/
i https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/najcesca-pitanja/ .
U Srbiji postoji veliki broj specijalizovanih ženskih udruženja, te ako osećate potrebu za emotivnom podrškom slobodno se možete obratiti za psihološko-socijalnu podršku nekoj od ženskih organizacija koje možete pronaći na linku https://www.zeneprotivnasilja.net/ . Nakon što kliknete na ovaj link, na prvoj strani sajta videćete mapu nevladinih organizacija koje pružaju besplatnu, individualnu podršku ženama koje su preživele nasilje. Jednim klikom na željeni grad pojaviće se kontakt telefoni organizacija kojima možete da se obratite.
Srdačni pozdravi!
Napomena:
Ovaj odgovor sadrži opšte informacije. Sve bliže opšte pravne informacije, pravni savet ili pravnu pomoć možete dobiti obraćanjem službi pravne pomoći u lokalnoj samoupravi u svom mestu.