Poštovani, ja sam se vama obraćala tražila pomoć još pre 20 godina. Muž me je tukao,vredjao pdnosila sam tužbu za razvod braka i ništa nisam uradila.Tada, kao i sada ja nisam imala gde da odem. Sada je još gore jer imam 65 godina, razbolela sam se i sada moj suprug želi da se razvede i da me istera iz kuće. Stan u kome živimo je garsonjera i prostorija kućnog saveta koje smo zajedno stekli u braku. Garsonjera se vodi na njegovog zeta jer nije placao info stan i postoji ugovor da je garsonjera kupljena ali ne može da se uknjizi. On ima kucu u Prokuplju tu sam uložila i moj rad i sredstva da se ta kuća sredi jer je bila stara. Njega i decu izdržavala sam 20 godina jer on ne radi od 92 godine. Da li cu završiti na ulici?
1 Odgovor
Poštovana, pre svega hvala Vam na postavljenom pitanju. Jako nam je žao što ste žrtva nasilja i nadamo se da ćemo Vam pomoći informacijama koje Vam u nastavku prosleđujemo.
Shodno odredbama Porodičnog zakona , mere zaštite od nasilja u porodici mogu biti višestruke, tako da sud može izdati nalog za iseljenje iz porodičnog stana ili kuće, bez obzira na pravo svojine odnosno zakupa nepokretnosti; izdati nalog za useljenje u porodični stan ili kuću, bez obzira na pravo svojine odnosno zakupa nepokretnosti;zabrana približavanja članu porodice na određenoj udaljenosti; zabrana pristupa u prostor oko mesta stanovanja ili mesta rada člana porodice; zabrana daljeg uznemiravanja člana porodice.
Prvi korak u borbi protiv nasilja u porodici je prijava nasilja. Nakon toga postoji niz mera u cilju zaštite žrtve nasilja, a ukoliko se žrtva oseća nesigurno, postoji mogućnost smeštanja žrtve u Prihvatilište za žene žrtve nasilja. Radi ostvarivanja ovih prava, morate prijaviti nasilje policiji.
Imajući u vidu iznetu činjenicu da se stan vodi na zeta, obzirom da suprug nema pravo svojine na stanu, suprug Vas ne može isterati ,već postoji mogućnost da zet zatraži Vaše iseljenje.
U postupku utvrđivanja bračne tekovine, na osnovu dokaza se utvrđuje koliki je čiji udeo, te se uzima u obzir i činjenica da ste bili u radnom odnosu i svoju zaradu ulagali u bračnu tekovinu. U Vašem slučaju, to se odnosi na kuću u Prokuplju ukoliko se vodi na Vašeg supruga i na ostalu pokretnu imovinu.
U Srbiji postoji veliki broj specijalizovanih ženskih udruženja, te ako osećate potrebu za emotivnom podrškom slobodno se možete obratiti za psihološko-socijalnu podršku nekoj od ženskih organizacija koje možete pronaći na linku https://www.zeneprotivnasilja.net/ . Nakon što kliknete na ovaj link, na prvoj strani sajta videćete mapu nevladinih organizacija koje pružaju besplatnu, individualnu podršku ženama koje su preživele nasilje. Jednim klikom na željeni grad pojaviće se kontakt telefoni organizacija kojima možete da se obratite.
Pored toga Vas upućujemo i na link https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/pomoc-po-gradovima/ na kojem možete pronaći kontakt službe besplatne pravne pomoći u jedinici lokalne samouprave u kojoj imate prebivalište ili boravište, te kontaktiranjem službe dobićete najsveobuhvatnije informacije o rešavanju Vašeg problema.
Sva pitanja u vezi sa podnošenjem zahteva za odobravanje besplatne pravne pomoći, kao i primer popunjenog zahteva možete pronaći na sledećim linkovima: https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/knowledgebase/obrazac-zahteva-za-odobravanje-besplatne-pravne-pomoci/
i https://pravneinformacijezazrtvenasilja.rs/najcesca-pitanja/ .
Srdačni pozdravi!
Napomena:
Ovaj odgovor sadrži opšte informacije. Sve bliže opšte pravne informacije, pravni savet ili pravnu pomoć možete dobiti obraćanjem službi pravne pomoći u lokalnoj samoupravi u svom mestu.